یخچال چگونه کار می کند؟

//یخچال چگونه کار می کند؟

یخچال چگونه کار می کند؟

یخچال چگونه کار می کند؟ شاید بارها از خود پرسیده باشید که نحوه ی عملکرد و خنک سازی یخچال فریزرها با انجام چه فرایندهایی صورت می گیرد و چگونه می شود که این دستگاه سفید رنگ مواد غذایی را به بهترین نحو نگهداری می کند.

بی شک همه ی ما می دانیم که لازمه ی تعمیر یخچال فریزرهای آسیب دیده شناسایی دقیق و داشتن آگاهی کافی در ارتباط با ان ها است. از این رو تمامی افرادی که به تعمیر یخچال ها می پردازند سالیان سال درس خوانده و این اگاهی را کسب کرده اند. اما در بسیاری از موارد تمایل به دانستن عملکرد اجزای یخچال فریزرها صرفا جهت کنجکاوی است و به تعمیر یخچال ها ارتباطی ندارد پس اگر شما هم از ان دسته از افراد هستید که علاقه دارید این موضوع را رمز گشایی کنید با ادامه ی مقاله همراه باشید و یک بار برای همیشه جواب این سوال را پیدا کنید.

یخچال چگونه کار می کند؟

 یخچال ها را می توان به صورت کلی یک دستگاهی نامید که با استفاده از وسیله ی سرد کننده ای به همراه یک عایق حرارتی به منظور هدایت گرما از درون این محفظه به بیرون کار می کند. این وسیله که چندین سال است وارد زندگی بشر شده، نقشی اساسی را در هر آشپزخانه ای ایفا می کند و تصور زندگی بدون آن  غیر ممکن است. در گذشته های دور انسان ها سیستم ها و ساز و کارهای مختلفی را برای خنک نگه داشتن مواد غذایی شان به کار می بردند، اگر نگاهی به تاریخچه ی یخچال فریزر بیندازیم در می یابیم که عده ای از قدما به ناچار برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی و خوراکی هایشان از چاه ها ، یخدان ها و آب انبار ها کمک می گرفتند. عده ای دیگر یخچال های طبیعی را به هر چیزی ترجیح می دانند و اینگونه بود که می توانستند امورات خود را بگذرانند و غذاهای فاسد نشده و سالم بخورند. یخچال هایی که امروزه در هر خانه ای یافت می شوند اما سیستمی کاملا پیچیده دارند و از انرژی الکتریسیته استفاده می کنند و به همین ترتیب جایگزین روش های قدیمی شده اند.

اجزای تشکیل دهنده ی یخچال فریزرها

یخچال فریزرها در ادوار مختلف تغییر و تحولات چشمگیری داشته اند و به مرور زمان پیشرفت بسیاری کرده اند اما ماهیت اجزای سازنده ی ان ها در طول این سال ها تقریبا ثابت مانده است. جالب است بدانید که اجزای اصلی و لاینفک هر وسیله ای که وظیفه ی سرما سازی را بر عهده دارد و به این منظور ساخته شده است کندانسور،‌ اوپراتور، ترموستات، گاز و کمپرسور می باشد. در ادامه ی مقاله به بررسی مکانیسم این اجزا و نحوه ی عملکردشان خواهیم پرداخت ما قبل از ان لازم است یادآوری کنیم که مقاله ی مربوط به کمپرسور و نحوه ی کار ان را به صورت کامل مطالعه کنید.

مکانیسم اوپراتور یخچال فریزرها

همانطور که می دانید تمامی اجزای یخچال با هم در ارتباز تنگاتنگی قرار دارند و از یکدیگر تاثیر می گیرند برای مثال یکی از این وابستگی ها،‌ وابستگی کارکرد اوپراتور به عملکرد کمپرسور است. به این صورت که کمپرسور گاز مبرد فریون موجود در کانال های اوپراتور را فرده می کند  و در نتیجه ی این عمل موجب خنک شدن اوپراتور خواهد شد. اگر بخواهیم کمی تخصصی تر به این موضوع نگاه کنیم بهتر است بگوییم که این ماده ی مبرد در بخشی از کمپرسور فشرده شده و سپس وارد کندانسور و این گاز داغ تبدیل به مایع می شود. در نهایت در اوپراتور منبسط شده و بار دیگر تبدیل به گاز می شود و با گرفتن گرمای یخچال فریزر، این گرما را توسط کندانسور به محیط پس می دهد.

توجه: امروزه این مبردهای فریون مشکلات زیست محیطی را به وجود آورده اند و خشم دوست داران محیط زیست را بر انگیخته اند از این رو از مبرد های دیگری نیز استفاده می شود.

کندانسور یخچال فریزر چگونه کار می کند؟

جالب است بدانید که این کندانسور نام دیگری هم دارد و عده ای ان را با نام چگالنده می شناسند. کندانسور در یخچال فریزرهای خانگی همان بخش لوله ای است که روی دیواره ی پشتی یخچال قرار دارد. وظیفه ی این چگالنده یا کندانسور خنک کردن سیال عامل می باشد. به عبارت دیگر این کندانسور بخار را به مایع تبدیل می کند،‌ همانطور که اشاره کردیم گاز فریون بعد از فشرده شدن توسط کمپرسور، در کندانسور خنک می شود و به مایع تغییر پیدا می کند. به عبارتی وظیفه ی کندانسور را می توانیم فرآیند میعان بنامیم که برای بهبود این فرآیند یک فن در آن تعبیه شده است. این بخش از یخچال فریزر هم همانند دیگر قسمت های آن آسیب پذیر بوده و ممکن اسن دچار آسیب شود، در این صورت شما می توانید با تکنسین ها ما تماس بگیرید و اقدامات لازم را جهت تعمیر یخچال فریزرتان به عمل آورید.

آشنایی کامل با عملکرد ترموستات

ترموستات وظیفه ی هشدار دادن به کمپرسور را بر عهده دارد به گونه ای که با قطع و وصل جریان الکتریسیته عمل متعادل سازی دمای یخچال را انجام می دهد.

در صورتی که دمای یخچال فریزر بالا رود و بخش های داخلی آن گرم شوند، ترموستات جریان برق را وصل می کند و این امر سبب می شود که کمپرسور شروع به کار کند و موجب خنک سازی یخچال فریزر شود و در صورتی که دمای داخلی یخچال پایین بیاید ترموستات برای صرفه جویی در مصرف انرژی برق کمپرسور را قطع خواهد کرد.

چگونگی تولید سرما در یخچال

زمانی که کمپرسور روشن شود حرکت رفت و برگشتی پرفشار گاز موجود درون لوله توسط پیستون انجام خواهد شد و این فشار وارده بر گاز موجب افزایش حرارت آن شده و گاز را وارد رادیاتور می کند. گاز وارد شده به رادیاتور با عبور از فیلتر خشک کن موجود در آن کاملا خشک می شود و به علت کم بودن سطح مقطع لوله ی مویی و فیلتر خشک کن تحت فشار دوباره قرار گرفته و تبدیل به مایعی بسیار داغ می شود.

گاز پس از مراحل ذکر شده وارد لوله های اواپریتور می شود و این بار به علت افزایش سطح مقطع فوران کرده و شروع به تولید سرما می کند. سپس توسط خروجی اواپریتور به لوله ی یخچال رسیده و این چرخه همواره تکرار می شود.

دیفراست یخچال فریزر چیست؟

دیفراست یا همان ذوب برفک یکی دیگر از مراحل کارکرد یخچال است که در ادامه به بررسی ان خواهیم پرداخت.

بعد از باز و بسته کردن درب یخچال مقداری هوای گرم وارد یخچال می شود که قطرات آبی را روی اواپریتور ایجاد می کنند، این قطرات به وجود آمده به تدریج سفت شده و تبدیل به برفک می شوند و مهم تر از همه این که عمل سرماسازی را با چالش رو به ور می کنند . به همین دلیل نیاز است که در یخچال هایی که مرتب برفک می زنند سازو کاری به وجود آید و نسبت به ذوب این برفک ها اقداماتی انجام شود.

یکی از این سازو کارها به کار بردن چندین لایه سیم المنت دور اواپریتور است در زمان نیاز به ذوب برفک ترموستات مراحل لازم را انجام داده و با تولید گرما این برفک ها را از بین می برد. شیوه های دیگری در این زمینه وجود دارند که یکی از ان ها به کار گیری دیفراست با شمارش دفعات باز و بسته شدن درب یخچال است که امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که تعداد دفعات باز و بسته کردن درب به عدد تنظیم شده برسد برای مدتی یخچال از مدارد خارج شده و افزایش دمای محیط موجب ذوب شدن برفک ها می شود.

2020-02-03T19:49:59+03:30

آخرین مقالات

شرکت تضمین سرویس

شرکت تضمین سرویس خدمات تعمیر و سرویس لوازم خانگی اعم از دستگاه های سردکننده مانند ساید بای ساید ها و کولر های گازی و صوت و تصویری های خانگی و شوینده ها مانند لباسشویی و ظرفشویی و سیستم های حرارتی مانند سولاردام و مایکروویو می باشد.

اطلاعات تماس تضمین سرویس

تهران - سه راه امین حضور - خیابان ری - پاساژ ثامن الحجج - ط اول پلاک ۲۸

این یک ابزارک سفارشی است

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد

Call Now Buttonتماس با تعمیر لوازم خانگی