چگونه ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

//چگونه ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

چگونه ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

چگونه ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

بسیاری از ما تا کنون به نحوه ی تمیز کردن ماشین ظرفشوییمان توجه نداشته ایم و اصول آن را نمی دانیم شاید خنده دار به نظر برسد ما تمیز کردن این دستگاه هم همانند رانندگی قواعد و قوانین مخصوص به خود را دارد. بهتر از ما می دانید که وظیفه ی ماشین ظرفشویی شستشوی ظرف ها است و انتظار می رود که خودش هم از هر لحاظ تمیز باشد. چربی ها و رسوبات باقی مانده از شستشوی ظروف در گذر زمان در ماشین ظرفشویی جمع می شوند و حتی باعث کاهش علکرد ان نیز می شوند. از این رو لازم است هر چند وقت یک بار با روش ها و اصولی که در این مقاله به شما آموزش می دهید، دستگاه را شسته و خودتان را از دست تعمیرکار و تعمیر ماشین ظرفشویی نجات دهید.

مرحله ی اول

ابتدا درپوش سینک ظرفشوییتان را گذاشته و ان را پر از آب کنید سپس دو لیوان نسمه پر سرکه به آن اضافه کنید و قطعات ماشین ظرفشویی (از قبل باید خارج شوند) را درون محتویات سینک قرار دهید البته فراموش نکنید که ان ها را خوب چک کنید و اگر خرده های غذا روی آن ها باقی مانده بود با خلال دندان تمیزشان کنید. قطعات باید مدتی درون این ترکیب بمانند و شما می توانید در این فاصله به تمیز کردن دیواره ها و قسمت های دیگر ماشین ظرفشویی مشغول شوید و وقت را از دست ندهید. برخی قطعات ماشین ظرفشویی ها بزرگ هستند و در صورت جدا کردنشان ممکن است درون سینک جای نگیرند به همین جهت لازم است خودتان با اسکاچ (آغشته به محلول آب و سرکه) به جان این قطعات بیفتید و تمیزشان کنید.

یکی از نکاتی که لازم است جهت استفاده از ماشین ظرفشویی بدانید عدم استفاده از رنگ های خوراکی در آبمیوه ها و دسر ها و نیز غذاهای اصلی است زیرا ظروفی که به این رنگ ها آغشته می شوند به سختی پاک شده و ممکن است تا مدت ها شاهد آثار لکه های این رنگ ها باشید.

تمامی حفره های بازوهای گردان ماشین ظرفشویی را با یک وسیله ی نوک تیز تمیز کنید و اجازه ندهید رسوبات در ان ها باقی بمانند. در این صورت اب به راحتی درون حفره ها جریان پیدا می کند. این سوراخ ها اندازه های متفاوتی دارند و برای تمیز کردنشان می توانید از ابزار مختلفی مثل خلال دندان و یا سیم های نازک استفاده کنید. راه های متعددی برای پاک کردن این رسوبات وجود دارد و علاوه بر روش های ذکر شده می توانید با دریل یک سوراخ بزرگتر در انتهای بازو ایجاد کنید و شوینده را به کار بیندازید تا رسوبات را به خارج براند سپس می توانید سوراخ را بپوشانید.

در هنگام شستشو و تمیز کردن ماشین ظرفشویی قسمت هایی مانند لبه های درب تمیز نشده باقی می مانند و شما می بایست از یک پارچه ی آغشته به محلول آب و سرکه استفاده کنید و یا در صورت تمایل یک مسواک یا برس نرم را روی آن بکشید تا کاملا تمیز شود. دقت داشته باشید که در بسیاری از دستگاه ها آب به درب و لبه های ان نمی رسد و الوگی ها روی هم جمع می شوند، پس این قسمت را با وسواس بیشتری تمیز کنید.

نکته ی دیگری که در ارتباط با تمیز کردن ماشین ظرفشویی وجود دارد این است که هرگز نباید پاک کننده های اسیدی را به همراه پاک کننده های دیگر و پودرهای شوینده به کار ببرید زیرا سفید کننده ها مواد شیمیای بسیار قوی هستند که ممکن است برای سلامت شما و دستگاهتان خطرناک باشند. فراموش نکنید که بعد از هر بار استفاده از ماشین ظرفشویی باید برای یک الی دو ساعت درب ان را باز بگذارید تا از ایجاد سفیدک و قارچ جلوگیری کنید.

همانطور که در مقاله های قبلی اشاره کردیم شما باید زنگ زدگی های موجود در ماشین ظرفشوییتان را هر چند که کم باشند از بین ببرید زیرا این موضوع هم باعث اختلال در روند کار ماشین ظرفشویی و هم موجب گرفتگی لوله های ان خواهد شد.

اکنون بعد از اینکه تمامی قطعات را یک دور آبکشی کردید و کاملا تمیز شدند وقت ان رسیده که همگی را سر جایشان قرار دهید.

در چه صورت لازم است قسمت پایینی ماشین ظرفشویی را باز کنیم ؟

مرحله ی دوم

در برخی موارد وضعیت ماشین ظرفشویی آن قدر وخیم است که علاوه بر گام اول باید گام دوم را هم طی کنید. در این صورت ابتدا باید قسمت پایینی را کاملا باز کنید، اطراف لوله ی تخلیه را بررسی و به دنبال رسوبات بگردید زیرا این قسمت محل تخلیه ی فاضلاب می باشد.

ابتدا ماشین ظرفشویی را از برق بکشید و تمامی اتصالات آن را جدا کنید سپس المنت حرارتی را در زیر ماشین ظرفشویی پیدا و مراقب باشید که از حرارتش نسوزید. پیچ های زیر دستگاه را باز کرده و در جایی قرار دهید که گم نشوند، قطعاتی که اکنون شل شده اند را یکی یکی باز کنید و مکان قرار گیریشان را به خاطر بسپارید قبل از انجام مرحله ی بعدی سعی کنید روی فیلتر را با یک تکه کاغذ و یا پارچه بپوشانید تا رسوبات به داخل آن راه پیدا نکنند در نهایت از یک ماده ی تمیز کننده ی قوی برای پاک کردن رسوبات استفاده کنید. همانند مرحله ی قبلی قطعات را در جای خود قرار داده و پیچ ها را سفت کنید و دستگاه را برای مدت کوتاهی روشن کرده تا از سالم بودنش اطمینان حاصل کنید.

مرحله ی سوم

۱ـ برخلاف چیزی که عوام تصور می کنند بهتر است از ماشین ظرفشویی خود به صورت مرتب استفاده کنید زیرا این کار باعث جلوگیری از ایجاد رسوب مواد غذایی درون دستگاه می شود.

۲ـ قبل از اینکه شستشوی ظروف را آغاز کنید یک بار شیر آب سینک را باز کنید تا آب ورودی به داخل ماشین ظرفشویی کاملا گرم باشد و ظروف به خوبی تمیز شوند. البته اجازه ندهید که آب هدر رود می توانید از آن برای آبیاری گل ها استفاده کنید. همچنین برای گرم بودن آب می توانید ترموستات آبگرمکن را روی ۵۰ درجه ی سانتی گراد تنظیم کنید.

۳ـ از آنجایی که لوله ی تخلیه ی ماشین ظرفشویی و سینک مشترک می باشند وجود هرگونه ایراد یا گرفتگی توسط سینک می توانند عمل تخلیه ی ماشین ظرفشوییتان را با مشکل مواجه کند پس به این موضوع نیز توجه داشته باشید.

۴ـ می توانید دو لیوان سرکه درون ماشین ظرفشویی بریزید و آن را در حالت کم مصرفش روشن کنید تا حسابی ضد عفونی شود. وسط شستشو برای چند دقیقه دستگاه را خاموش کنید و اجازه دهید سرکه در ان بماند سپس دوباره ان را روشن کنید.

۵ـ یکی دیگر از اقدام هایی که باید انجام دهید پر کردن مکرر مایع آبکشی است زیرا این مایع مانع از ایجاد لکه روی ظروف می شود. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از سختی گیر آب نباید از این مایع آبکشی استفاده کنید. همچنین برخی مواد شوینده ی ماشین ظرفشویی ها حاوی مایع آبکشی می باشند و در صورت تمایل و برای راحتی کار می توانید از ان ها استفاده کنید و یا به جای مایع آبکشی از ماده ی جامد آن خریداری کنید.

۶ـ اگر قصد داشتید پنل ماشین ظرفشویی را پاک کنید حتما مراقب دکمه ها و درجه ی ان باشید و به آرامی و با دقت این کار را انجام دهید.

2020-02-08T11:51:15+03:30

آخرین مقالات

شرکت تضمین سرویس

شرکت تضمین سرویس خدمات تعمیر و سرویس لوازم خانگی اعم از دستگاه های سردکننده مانند ساید بای ساید ها و کولر های گازی و صوت و تصویری های خانگی و شوینده ها مانند لباسشویی و ظرفشویی و سیستم های حرارتی مانند سولاردام و مایکروویو می باشد.

اطلاعات تماس تضمین سرویس

تهران - سه راه امین حضور - خیابان ری - پاساژ ثامن الحجج - ط اول پلاک ۲۸

این یک ابزارک سفارشی است

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد

Call Now Buttonتماس با تعمیر لوازم خانگی