کمپرسور یخچال و کاربرد آن

//کمپرسور یخچال و کاربرد آن

کمپرسور یخچال و کاربرد آن

کمپرسور یخچال و کاربرد آن دارای قطعات مختلفی است که در داخلش تعبیه شده اند و بسیار حائز اهمیت بوده که ادامه ی زندگی یخچالتان به آن وابسته خواهد بود. پر واضح است که همه ی یخچال ها یک طول عمر مشخص دارند و همانند موجودات زنده پا به سن می گذارند و فرسوده می شوند. از یک زمان نا معینی به بعد با بالاتر رفتن سن یخچال فریزرها،‌ شاهد خرابی و وجود اختلال در عملکردشان خواهیم بود به همین خاطر باید تمام آسیب های احتمالی را در نظر بگیریم و تا انجایی که می توانیم اجازه ی بروز خرابی را به دستگاهمان ندهیم.

یکی از بخش هایی که ممکن است دچار اسیب شود همین کمپرسور یا موتور است که در صورت بروز خرابی  به طرز وحشتناکی عملکرد یخچالتان را مختل خواهند کرد و در موارد بسیاری به مرز تعویض می رسند.

کمپرسور یخچال دقیقا کدام قسمت یخچال است؟

مهم ترین بخش یخچال فریزر کمپرسور یا همان موتور است که با عملکرد خود و گرداندن گاز تبریدی باعث ایجاد سرما در یخچال می شود. این دستگاه همانند بطری سیاهی در قسمت پشتی یخچال واقع است که تعداد زیادی سیم از ان خارج شده است. کاری که این بخش در یخچال انجام می دهد چندان پیچیده نیست،‌ گازی که در یخچال قرار دارد توسط کمپرسور پمپ می شود و هوای سرد را به گردش در می آورد.

مدلی از این کمپرسورها که در برخی یخچال ها تعبیه شده است، دارای مصرف انرژی پایین می باشد به این موتورها کمپرسورهای خطی می گویند.

کمپرسور یخچال و کاربرد آن

انواع کمپرسور یخچال و کاربرد آن(موتورها)

کمپرسورهای خطی:

این کمپرسورها علاوه بر مصرف کمتر انرژی، سرو صدای کمتری را تولید می کنند و برخلاف کمپرسورهای پیستونی در یخچال های گران قیمت استفاده می شوند. این موتورها از کیفیت بالایی برخوردارند و یخچال هایی که این نوع را در خود دارند، طول عمر بیشتری خواهند داشت.

کمپرسورهای پیستونی:

پیستون در این کمپرسور ها وظیفه ی حرکت در طول سیلندر را دارد و با حرکت خطی خود گاز را فشرده می کند.  همچنین این کمپرسورها معمولا از جنس چدن و یا آلومینیوم هستند . سرو صدای زیادی را تولید و برق بیشتری مصرف می کنند.

کمپرسورهای پیستونی

اجزای تشکیل دهنده ی کمپرسورها

این بخش از یخچال دارای سیستم مکانیکی است که قسمت های مختلفی به نام میلنگ و سوپاپ و پیستون را دارا می باشد. میلنگ توسط یک موتور آسنکرون داخل محفظه ی کمپرسور قرار دارد و با چرخش خود سبب حرکت تلمبه وار پیستون می شود، در این حالت باز و بسته شدن سوپاپ ها ، گاز موجود در لوله ها و سیلندر را به گردش در می آورد.

ساز و کاری برای خنک سازی کمپرسور در نظر گرفته شده است که این ساز و کار در واقع یک فن است که با عملکرد خود باعث خنک شدن می شود.

وظیفه ی کمپرسور یخچال

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم،‌ این بخش از یخچال از مهم ترین قسمت ها به شمار می رود و عده ای ان را قلب یخچال فریزرها می دانند. این قسمت وظیفه ی گردش و فشرده کردن گاز در داخل لوله های اواپراتور را بر عهده دارد که این گاز در کندانسور خنک شده و به مایع تبدیل می شود. بر روی سطح خارجی و بدنه ی این کمپرسور سه عدد لوله دیده می شود که یکی از آن ها مخصوص شارژ گاز و دیگری لوله ی فشار یا رفت و آخرین لوله، لوله ی برگشت یا همان مکش گاز می باشد.

شاید از خود بپرسید که این سه لوله به چه صورت کار می کنند و چگونه با یکدیگر هماهنگی دارند؟

جالب است بدانید که گاز از لوله ی رفت یا همان لوله ی فشار،با فشار وارد کندانسور شده و بعد وارد فیلتر تصفیه ی گاز می شود. در این قسمت دچار تغییراتی می شود و پس از سرد شدن به اواپراتور یا همان لوله های خنک کننده رفته و دوباره وارد لوله ی برگشت خواهد شد . این سیکل و این چرخه دائما یکسان بوده و به صورت مداوم تکرار می شود.

خرابی و آسیب دیدگی کمپرسور

موتورها نیز همانند هر دستگاه دیگری دچار آسیب ها و مشکلاتی می شوند و عمر ان ها بالاخره به انتهای خود خواهد رسید و نیاز به تعمیر یخچال دارند. در مواقعی که کمپرسور ها دیگر عمر خود را کرده اند و استهلاک می یابند، به یکی از سه حالت زیر دچار می شوند:

در حالت اول ممکن است سیم پیچ بسوزد و یا اینکه از نظر الکتریکی ضعیف شود.

در حالت دوم احتمال از بین رفتن آب بندی داخلی وجود دارد. بعد از گذشت مدتی از استفاده از کمپرسورها آب بندی آن ها کیفیتش را از دست می دهد و نمی تواند به خوبی روزهای اول پمپاژ کند. سرد سازی ضعیف می شود و حتی ممکن است کمپرسور بسوزد.

در حالت سوم نیز ممکن است اندازه ی کمپرسورها افزایش یابد و گیرباژ کنند. در صورتی که گیرباژ اتفاق بیفتد عملکرد کمپرسور متوقف شده و صداهای عجیبی را ایجاد می کند.

شایع ترین آسیبی که برای موتور یخچال فریزر اتفاق می افتد خرابی از لحاظ الکتریکی است که در این زمان موتور شما رسما از کار افتاده است و برگشتی در کار نیست.

فراموش نکنید که اگر جای یخچال فریزر شما فیکس نباشد و اصطلاحا لق بزند، دچار نارسایی زودرس شده و فشار زیادی را به کمپرسور وارد خواهد کرد. پس اگر صدای تق تق از طرف یخچالتان شنیدید حتما ان را جدی بگیرید و در صورت امکان آن را به یک متخصص نشان دهید.

کمپرسور یخچال

تعویض کمپرسور یخچال و کاربرد آن

در برخی موارد صورت بروز خرابی در موتور یخچالتان ناگزیر به تعویض ان خواهید شد که تعمیر یا تعویض کمپرسور یک عمل تخصصی است که شما به تنهایی قادر به انجام ان نخواهید بود. تعویض به این صورت خواهد بود که لوله های کمپرسور جدید را به لوله های یخچال فریزر جوش می دهند. البته راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که با سیستم فشرده سازی این لوله ها را به یکدیگر متصل می کنند. بعد از اتصال لوله ها به یکدیگر نوبت به مدار گاز می رسد که باید آن را وکیوم و شارژ گاز را تنظیم کنند. تمامی مراحل ذکر شده از حساسیت آشکاری برخوردار است و فقط باید به دست تکنسین ها تعویض شود.

برند های معروف موتور یخچال

همانطور که می دانید شرکت های زیادی هستند که در این زمینه فعالیت دارند و سالیان سال است که به سخت موتور یا همان کمپرسور مشغول اند. از جمله ی این برند ها و کمپانی ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کمپانی سامسونگ

کمپانی ال جی

کمپانی هیتاچی

کمپانی های تک

کمپانی پاناسونیک

کمپانی سکاپ

برند سکاپ یکی از بهترین ها در عرصه ی تولید موتور یخچال فریزر می باشد که از قیمت بالاتری نیز برخوردارند. به شما پیشنهاد می کنیم در صورتی که قصد تعویض موتور یخچالتان را داشتید حتما از این برند استفاده کنید.

چرا صدای موتور یخچال زیاد است؟

قطعا بار ها برای شما پیش آمده که هنگامی که در آشپزخانه مشغول آشپزی بوده اید ، متوجه  صدای عجیب و غریب موتور یخچال شدید و علت ان را هم نمی دانستید. اکنون زمان آن رسیده تا با عوامل این سرو صداهای وحشتناک اشنا شوید:

خرابی خود موتور : سست بودن پیچ های نگه دارنده

خرابی فن موتور : این سه مورد از اصلی ترین عوامل ایجاد صدا در داخل موتور یخچال می باشند که باید جدی گرفته شوند.

سخن پایانی

سعی کنید در حفظ و نگهداری از یخچال فریزر و مهم تر از آن در نگهداری موتور (کمپرسور) یخچال فریزر کوشا باشید زیرا در صورت بروز هر نوع مشکل و یا خرابی دردسر های فراوانی را برایتان به دنبال خواهد داشت.

2019-12-23T14:21:35+03:30

آخرین مقالات

شرکت تضمین سرویس

شرکت تضمین سرویس خدمات تعمیر و سرویس لوازم خانگی اعم از دستگاه های سردکننده مانند ساید بای ساید ها و کولر های گازی و صوت و تصویری های خانگی و شوینده ها مانند لباسشویی و ظرفشویی و سیستم های حرارتی مانند سولاردام و مایکروویو می باشد.

اطلاعات تماس تضمین سرویس

تهران - سه راه امین حضور - خیابان ری - پاساژ ثامن الحجج - ط اول پلاک ۲۸

این یک ابزارک سفارشی است

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد

Call Now Buttonتماس با تعمیر لوازم خانگی